nbaball
nbaball
Menü
 
Time
 
Videók
 
NBA Csapatok
 
BOSTON CELTICS

Boston CelticsBoston Celtics


 

 

ERŐSSÉGEK

Jó dobószázalékokkal működő támadógépezet.

 

GYENGESÉGEK

Zsákszámra adnak el labdákat. Védekezés, különösen a palánk alatt. Koncepciót nélkülöző csapatépítés.

TÖRTÉNELEM

A harmadik, Larry Bird-féle bostoni aranycsapat a 90-es évek közepére teljesen kifulladt és a kelták majd húsz éve nem tapasztalt mélységbe zuhantak, ahol aztán huzamosabb időt töltöttek el. Rick Pitino Antoine Walker köré kezdte építeni az új évezred Celticsét, de túl sok hibát követett el ahhoz, hogy befejezhesse a munkáját. A Boston Jim O’Brien alatt és Paul Pierce sztárrá erősödése után találta meg az új arcát, amivel 2002-ben az NBA is szembesülni kényszerült, mikor a zöldek egészen a keleti döntőig meneteltek, ahol csak a fénykorát élő New Jersey állította meg őket. Egy év múlva Kiddék már egy körrel előbb a végállomást jelentették, amikor is Danny Ainge vette át a csapatvezetést. Ainge a fiatal tehetségek felcsipegetesével párhuzamosan lépésről-lépésre számolta fel az előző éra sarokköveit, először Walkertől vált meg, majd O’Brientől, végül a rájátszástól.

 

HÚZÓEMBEREK

Paul Pierce a legtehetségesebb pontgyárosok egyike. Gyors, erőteljes,ruganyos. Remekül egy-egyezik. Állandó bizonytalanságban tartja védőjét azt illetően, hogy betör vagy dob. Mindkettőben roppant veszélyes. Nagyot zsákol, sok triplát és büntetőt dob. Harcos, kiváló lepattanózó. Elpusztíthatlan vasember, akin sem mezőnyemberek durvasága, sem centerek csapásai, sem bicskások pengéje nem fog. A kiélezettek helyzetek heroikus teljesítményekre sarkallják. Hozzá van szokva, hogy nála legyen a labda. Átlagon felülire képes védekezésben is, de ennek megmutatására Jim O’Brien távozása óta edzői nem nagyon tudják rávenni. Néha elfeledkezik csapattársairól, pedig tud passzolni. Sok labdát ad el.

ALULTELJESÍTŐK

Raef LaFrentz Denverben kiváló centernek látszott. Dallasban jónak. Harmatosnak Bostonban, ahol most Mark Cuban adakozó és Danny Ainge vállalkozó kedvének köszönhetően nyögik LaFrentz szerződését. Az egyik legjobban dobó center, aki a triplavonal mögül is szívesen és hatékonyan tüzel. Egykoron remek dobásblokkoló, de a sok sérülés ezt a képességét is kilúgozta. Védekezésben és lepattanózásban fénykorában is csak átlagos dolgokat művelt. Ma még inkább kerüli a palánk alatti harcot.

REMÉNYSÉGEK

Delonte West irányítónak és reménységnek sem tipikus, de mindkét kategóriában figyelemreméltó jelenség. Nagyon megfontolt dobásválasztás. Minden lőtávról pontosan céloz. Sallangmentesen és eredményesen hozza helyzetbe társait. Fegyelmezett, soha nem lankadó védő. A folyamatos összpontosítás, a körmönfontság és a szálas, szívós fizikum blokkokban és szerzett labdákban is megtestesül. Nem erőlteti a pontszerzést, jó érzéke van a védelem megingásainak kihasználására. Sem fizikailag, sem képességeit tekintve nem sztáralkat.

KEZDETEK

Az 1946-ban alakuló franchise rövidtávú célja a pozitív mérleg elérése és egy tehetséges garnitúra felépítése volt.

Az ambiciózus elképzelések ellenére John Russell és Alvin Julian képtelenek voltak erős csapatot formálni a fiatal, és tehetséges játékosokból, így a bukás elkerülhetetlenné vált.

Az első négy gyötrelmes szezon után (22-38; 20-28; 25-35; 22-46) Walter Brown a "zöldfülű" Red Auerbachot állította a csapat élére, mondván, hogy ő fiatalos lendület, életet lehelhet az addig jobbára csak vergődő "keltákba". Így is lett.

A Tri-Cities Blackhawks (az Atlanta jogelődje) nem túl kényelmes kispadját otthagyó edző, végre a helyes ösvényre terelte a Celtics csapatát, s megkezdte a csapat közel 30 éves sikertörténetének megírását.

Első lépésben teljesen felforgatta a csapatot. A St. Louis Bombers-től elcsábította a tehetséges bedobót, Ed Macauley-t, s a játékosbörzén egykori kenyéradója közreműködésével megszerezte a későbbi korszakos zsenit, Bob Cousy-t. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy Auerbach az 1950-ben megszűnő Chicago Stags sztárbedobóját, Max Zaslofsky-t szerette volna "zöld-fehérben" látni, de be kellett érnie a 185 cm-es irányítóval.

A következő években a csapatépítés tovább folyt. 1951-ben leszerződtette Bill Sharmant, aki 11 éves pályafutása alatt a liga egyik legnagyszerűbb védőjátékosa volt. 1954-ben csatlakozott a Boston Celticshez a draft 53. helyén választott Frank Ramsey is. A 189 cm magas irányító csaknem teljes karrierjét Cousy cseréjeként töltötte, de gyors betöréseivel és önzetlen játékával új, addig még nemigen látott stíluselemeket honosított meg.

A fokozatos csapatépítésnek és Auerbach kiváló pedagógiai érzékének hála a Boston az 50-es évek végére az NBA jobb csapatai közé emelkedett, de a bajnoki címről egyelőre csak álmodni mertek a Celtics hívek.

AZ ELSŐ BAJNOKI CÍM

A hátsó udvar már megvolt, csak egy középjátékos hiányzott ahhoz, hogy a csapat komplett legyen. Nem is kellett sokat várni...

1956-ban Auerbach zseniális húzásának köszönhetően Bostonba került a San Francisco Egyetem kétszeres bajnoka, Bill Russell, s vele együtt Tom Heinsohn és K.C. Jones is. De nem ingyen...

A vezetőségnek le kellett mondania Macauley-ről és a későbbi ötszörös All-Star hátvéd, Cliff Hagan draftjogáról a St. Louis Hawks javára. Megérte!

A Boston Celtics Russell palánk alatti őserejével (19,6 lepattanó átlagban abban az évben), az alapszakasz MVP, Cousy briliáns irányításával és az év újonca, Heinsohn sokoldalú játékával bejutott az 1957-es NBA nagydöntőbe.

A sors fura fintora, hogy ott a Cliff Hagan, Ed Macauley és "a szürke eminenciás", Bob Pettit fémjelezte St. Louis Hawks várt rájuk. Bár a döntő favoritjai egyértelműen a "zöldek" voltak, de a Hawks csapata már az első összecsapáson mélyen a bostoni érzületű szurkolók fejébe véste, hogy ez a sorozat nem lesz sétagalopp.

Általános megdöbbenésre, kétszeri hosszabbítás után a "sólymok" elvették ellenfelük pályaelőnyét, s vele együtt némileg csökkentették a Boston esélyeit a végső diadalra. Gondolhatta a Hawks tábor. Tévedtek, de még mekkorát.

A következő öt mérkőzésen felváltva nyertek a csapatok, és a hetedik összecsapáson a két újonc, Russell és Heinsohn ellenállhatatlan játékával a "kelták" megszerezték történetük első bajnoki címét, s megkezdték példátlan, 13 éves nagy rohanásukat.

Az 1957/58-as kiírás elején semmi nem utalt arra, hogy a Celtics uralkodását bárki is megtörje. Bostonban mintha megállt volna az idő. Russell továbbra is szorgosan gyűjtögette a lepattanó labdákat, Cousy szebbnél szebb passzokkal hozta helyzetbe társait, Heinsohn és Sharman jelentették a támadóerőt, míg Sam Jones volt a biztos pont a "keltáknál". Auerbach pedig az elmaradhatatlan szivarral a szájában, klubrekordnak számító, 49-23-as győzelmi mutatóhoz segítette Russellékat. Minden jel arra mutatott, hogy a csapat megvédi címét és tovább folytatja egyeduralmát a ligában. Ami feltehetően sikerült is volna, ha nem történik egy kisebb baleset.

Történt ugyanis, hogy a döntőben ismét a Hawks került velük szembe, amely az előzőleg elvesztett bajnokság után nem titkoltan a visszavágás reményében lépett parkettre a Boston Gardenben. Az első mérkőzést stílszerűen a vendégek hozták, amire a Celtics egy 136-112-es győzelemmel válaszolt, majd megtörtént az, amire a legtöbb bostoni fanatikus csak rémálmában számított. Megsérült Bill Russell. Az a Bill Russell, aki az alapszakasz MVP címe után egy bokasérülés miatt lett kénytelen feladni a további harcot. A vezére nélküli Celtics elvesztette a mérkőzést, s vele a bajnokságot, míg a St. Louis megszerezte máig egyetlen elsőségét.

AUERBACH NEM VÁLTOZTATOTT...

Miután a Celtics drámai csatában elveszítette az 1958-as döntőt, az ember joggal gondolhatta, hogy Auerbach és a vezetőség aktív diplomáciát folytat a nyáron, hisz az előző szezon ékes bizonyítéka volt annak a kijelentésnek, miszerint Bill Russell nélkül a Boston halálra van ítélve. Ugyan e vélemények némileg elferdítették az igazságot, de tény: Bill jelenléte elképesztő tartást adott a csapatnak, s mellette társai magabiztosabbá, jobb játékossá váltak.

Auerbach azonban, mit sem törődve a kritikákkal, szinte alig változtatott a kereten Auerbach bízott fiaiban, legfőképp Russellben. Jól tette! Az idényben 23-as lepattanóátlagot produkáló center és a Cousy-Sharman duó által vezényelt hátsó udvar káprázatos, 52-20-as alapszakaszmutatóhoz segítette a Bostont, és már-már szemtelenül könnyedén jutottak el a nagydöntőig. Oda, ahol az év újonca, a drafton elsőként elkelt Elgin Baylor csapata, a George Mikan-korszak (1954) végeztével jobbára csak vergődő, s hosszú idő után a helyes ösvényt végre meglelni látszó Minneapolis Lakers várt rájuk. De hiába!

Russellék elszántabbak voltak, mint valaha, s fikarcnyi esélyt nem adtak ellenfelüknek. Négy, viszonylag sima mérkőzésen kiütötték a tehetséges Lakerst. A bostoni dominanciát fényesen tükrözte az a tény, hogy az Év NBA-csapatába és az All-Star-gálára három Celtics-est választottak be, illetve hívtak meg. Név szerint Bill Russellt, Bob Cousyt és Bill Sharmant.

Miután a Boston megszerezte fennállása második bajnoki címét, a "kelta-szurkolók" káprázatos álomutazásban részesültek. Az 1959-es sikert követő közel tíz év a csapat szárnyalásáról és a liga többi csapatának kioktatásáról szólt. 1960-ban és 1961-ben a nagy riválist, a St. Louis Hawkst ismét eléjük vetette a sors. De hiába Bob Pettit és Cliff Hagan 40-50 pontjai, a Celtics megbosszulta az 1958-as blamázst. Itt álljunk meg egy pillanatra! A 61-es döntőt követően, tizenegy csodálatos szezon után (1950-1951-ig Washington Capitols, 51-61-ig Celtics), négy bajnoki gyűrűvel az úján és még számos egyéni elismeréssel a háta mögött, Bill Sharman, Bob Cousy elmaradhatatlan társa befejezte pályafutását.

Elvesztése pótolhatatlan veszteséget jelentett volna bármely klub számára. Kivéve a Bostont. Auerbach ismét fantasztikus edzői kvalitásairól tett tanúbizonyságot azzal a lépéssel, mellyel az addigi cserét, Sam Jonest (18,4 pont) tolta Cousy mellé, aki zökkenőmentesen átvette a megárvult pozíciót.

A Sharman nélküli, de "Mr. Clutch-ot" soraiban tudó Celtics, 60-20-as győzelmi mutatóval abszolválta az 1962-es alapszakaszt, és esélyük nyílt egymás után negyedszerre is megvédeni az NBA-trónját. A trónkövetelő nem lehetett más, mint a minneapolisi fagyokat kaliforniai napsütésre cserélő Los Angeles Lakers. Sétagaloppról már szó sem lehetett, hisz az 1959-es Lakers halvány lenyomata volt a 60-as évek elején drasztikus módon megerősített kaliforniaiaknak.

Elgin Baylor, és a másodéves Jerry West emberfeletti produkciója (mindkettőjük 30 pont felett termelt az idényben). valamint a kiegészítő emberek - Rudy Larusso, Jim Krebs és Frank Selvy -, akik tökéletesen beleillettek a két szupersztárra kihegyezett játékrendszerbe, még a legvérmesebb Celtics-rajongókat is óvatosságra intette.

De hogyan is lehetett legyőzni azt a Bostont, ahol a labda a liga legördögibb irányítójának (a 60-as évekre az idő vasfoga már látszott Cousy játékán, így e jelző helytállóbbnak tűnik) kezében volt? A palánkok alatt természetesen a szorgosan "takarító", és mentalitása, hozzáállása energiabombaként csapattársaira ható Russellt találtuk, kintről Heinsohn célzott, akinek keze "Sztálin-orgonához" hasonlóan folyamatosan bombázta az ellenfelét, annyi különbséggel, hogy a bedobó hatásosabb fegyvernek bizonyult. Na és persze Sam Jones, aki a lehetőségtől megtáltosodva vezéregyéniséggé nőtte ki magát. Hogyan lehetne megtörni a "kelták" lendületét? Hogy lehet semlegesíteni ennyi sztárt? Tette fel a kérdést sok hozzáértő. A válasz egyszerű, mégis lényegretörő: sehogy!

A Lakers ugyan hét mérkőzéses gigászi csatát vívott a címvédővel, de győzött a rutin, és nem mellékesen a biztosabb kéz. Közel állt az áhított sikerhez a Lakers, nagyon közel. Történt ugyanis, hogy a hetedik mérkőzés utolsó másodperceiben két pontos hátrányban lévő Los Angeles-iek egy elkeseredett dobásra kényszerültek. A labdát felhozó West játszótársát, Baylort kereste, de Russell és Sam Jones őrizetében képtelenség lett volna kézbesíteni a játékszert, így a gyűrűtől három méter távolságban lévő Selvyhez passzolt, aki Heinsohnnal a hátán egy nyakatekert mozdulattal hosszabításra mentette az összecsapást. A ráadásban fej-fej mellett haladtak a csapatok, mígnem elérkezett az utolsó támadás, melyet ismét a Lakers vezethetett egy pontos hátránynál. Hundley hozhatta fel a csapatot, de Baylor és West ismét megjátszhatatlan volt. A bostoni védelem tökéletesen kikapcsolta a két zsenit, de Selvyről megfeledkeztek, így a Lakers apró hátvédje senkitől sem zavartatva ereszthette el az utolsó dobást. Sikertelenül. A közel 20 ezres bostoni tömeg eleinte rémülten figyelte, ahogy a labda közeledik a gyűrű felé, majd pár pillanattal később már önfeledten ünnepelték csapatuk ötödik bajnoki címét.

A HALHATATLANOK

Az 1962-es sikerrel a "kelták" örökre bevésték nevüket az NBA nagykönyvébe, ugyanis a Boston a liga történetének első olyan alakulata, amely az egymást követő négy évben is megvédte trónját.

A 60-as évek közepére azonban már szó sem volt arról, hogy a Boston Celtics az esélyes nyugalmával készülhet egy-egy bajnokságra, mérkőzésre.

A liga több csapata próbálta elérni a Boston által oly magasra feltett lécet. Így volt ez 1963-ban is, mikor a Celtics kihívója, az egyre elszántabb, s már sikert követelő Lakerst kellett rendreutasítani. Mindkét gárdának komoly kihívást jelentett a főcsoportdöntő.

A Los Angeles-iek a leszállóágban lévő St. Louis Hawks-t intézték el hét mérkőzésen, míg keleti riválisuk az Oscar Robertsont soraiban tudó Cincinnati Royals-t fektette két vállra, szintén végletekig elhúzott sorozatban.

A nagydöntőben azonban újfent bebizonyosodott, hogy a Boston egyelőre még uralja a ligát, és hat mérkőzésen térdre kényszerítették Baylorékat, biztosítva Bob Cousy-nak a dicsőséges visszavonulás lehetőségét. 1964-ben a liga valaha élt egyik legkáprázatosabb irányítója, 35 évesen szögre akasztotta kosarascipőjét. Értelmetlen és fölösleges vállalkozás lenne felsorolni Cousy egyéni és a Celtics csapatával elért sikereit, hisz játékával alapjaiban megváltoztatta a kosárlabda lényegét. Gyorsleindítás, hátmögötti passz, mind-mind addig ismeretlen játékelem volt. Nélküle minden bizonnyal szegényebbek lennénk egy Magic Johnsonnal vagy John Stocktonnal.

Az, hogy a "kelták", Cousy visszavonulása ellenére miként voltak képesek a csúcson ragadni, érthetetlen. Vagy mégsem? Auerbach már sokadszorra bizonyította, hogy ő a kosárlabda "Napóleonja". Ugyanis mindenki számára világos volt, hogy "Cooz"-t képtelenség pótolni, ezért Auerbach a védőspecialista K.C. Jonest és Frank Ramsey-t állandóan váltogatta az irányító poszton, levéve a terhet Bill Russell vállairól.

A következő idényben egy újabb későbbi legenda bontogatta szárnyait, a másodéves John Havlicek. Mikor Auerbach az 1962-es drafton kiválasztotta, a szakma egy legyintéssel elintézte a sokak által tehetségtelennek tartott Havliceket. "Hondo" csattanós választ adott minden kételkedőnek. Első idényében bekerült az év legjobb újoncötösébe, majd 1964-ben már csapata legponterősebb játékosa lett.

1964 áprilisában elérkezett a nagy nap. No nem azért, mert a Boston Celtics a változatosság kedvéért megint a döntőbe jutott, hanem mert a "gólyalábú Wiltnek" végre megadatott a lehetőség, hogy örökös riválisa, Bill Russell fejéről levegye a koronát.

Wilt Chamberlain uralta a ligát. Egyetlen csapat sem tudott méltó ellenfelet ráállítani, kivéve persze a Bostont, akik fel voltak készülve a csatára. Russell jelentette a biztos pontot, az öregedő Clyde Lovellette pedig bevetésre készen ült a padon. Míg Auerbach pontosan tudta, hogy Russell képes megfékezni az "óriást", addig a San Francisco Warriors edzőjének, Alex Hannumnak nem volt vészterve arra az esetre, ha Chamberlain a bostoni védelem ellen kifulladna.

Hannum és a Warriors sorsa Wilt kezében volt, nélküle esélyük sem volt, hogy felvegyék a versenyt Russellékkal. Ezt rövid idő alatt be is bizonyította a Boston. Russell semlegesítette Chamberlaint, akinek bár voltak felvillanásai, de összességében teljesítménye halvány lenyomata volt valós tudásának. K.C. Jones védekezésével lemosta a pályáról Wayne Hightowert, míg a Sam Jones - Tom Heinsohn duó futószalagon gyártotta a pontokat.

1964-re a Boston Celtics egymás után hatodik alkalommal védte meg címét, ami nemhogy egyetlen kosárlabdacsapatnak, de más profi csapatnak sem sikerült. A következő szezon előtt egy újabb "kelta" mez maradt viselője nélkül. A "Kentucky Ezredes" kilenc sikeres NBA-ben eltöltött idény után, mindössze 32 évesen döntött úgy, hogy a mára már legendássá vált 23-as mezt végleg leveti. Ramsey bár tartósan soha nem tudta beverekedni magát a kezdő ötösbe, de csereként beállva hatalmas pluszt nyújtott csapata számára, amellyel a Bostont nyolc év alatt hét bajnoki címhez segítette.

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Calendar
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
Chat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Szavazás
Honlap
Szerinted jo a honlap?

Igen
Van még mit szerkeszteni
Nem
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Számláló
Indulás: 2007-05-13
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak